Zajímavosti

 

Nacházíme se v městské části Praha 6 - Přední Kopanina, která se rozkládá 10 km od centra na severozápadním okraji našeho hlavního města, nedaleko mezinárodního letiště Václava Havla.

  • Městská část Přední Kopanina je díky své členitosti a malebnému zasazení v krajině vyhledávaným turistickým a cykloturistickým cílem.

  • Nejstarší písemná zmínka o Přední Kopanině pochází z roku 1285 a nevztahuje se přímo k rotundě. Na listině, kterou abatyše kláštera sv. Jiří Drahomíra prodává vinici pod Petřínem klášteru v Plasích za 35 hřiven stříbra, je jako svědek stvrzující smlouvu uveden jakýsi Budislav z Kopaniny, první historicky známý majitel dvorce a přilehlé vesnice.

  • Za zmínku jistě stojí Kostel sv. Máří Magdaleny - románská rotunda, stojící uprostřed městské části Přední Kopanina. Neomítnutá stavba je provedena z drobných opukových kvádříků, dobývaných pravděpodobně přímo z místního lomu (přírodní památka), který je dodnes známým zdrojem tohoto materiálu. Vytěžená opuka se využívá při opravách pražských památkových budov, kdy nahrazuje původně použitý kámen. Okolo kostela se prostírá malý, zdí ohrazený hřbitov.